Aşkın ve Acının Kadını : Frida Kahlo


Popüler kültür ile birlikte her yerde resimlerini ve fotoğraflarını gördüğümüz Frida Kahlo gerçekte kimdir? Sadece farklı giyim tarzı, başkaldırışları hatta kaşlarının bitişikliği ile bilinen o kadın sahiden acının kadını. 47 yıllık yaşamı boyunca her türlü acıyı yaşamış olan Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon, 20. yüzyılın önemli ressamlarındandır. 

Dört kız çocuğu olan ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Frida, 6 yaşındayken babası ile çıktığı gezintide ayağının takılıp yere düşmesi sonucu çocuk felci geçirdi ve bir ayağı topal kaldı. Bu sebeple yaşıtları onunla ‘tahta bacak Frida’ diye dalga geçtiler. Kendisi bu olay için ‘ bir gerçek varsa  o da bedenime acının ilk kez o gün girmiş olduğudur’ der. 

Asıl acısını ve tüm hayatını etkileyecek kazayı 18 yaşında okuldan eve döndüğü sırada bindiği otobüsün tramvay ile çarpışması sonucu yaşar. Otobüste bulunan çoğu kişi ölürken, Frida’nın bir demir çubuk sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkar. Bununla birlikte vücudunda çeşitli kırıklar da vardır. İşte bu kazadan sonra günleri hep yatakta, alçılar ve demir korseler içinde geçti. Ailesinin hediye ettiği tuval ve boyalar ile yatağa bağlı olduğu dönemde resim yapmaya başladı. Yatağının üstüne kendisini görebilmek için ayna koydurttu ve otoportreler yapmaya başladı. 

9bf6affa-3c4c-40b2-a58b-413fa95d13ff.jpg

Kaza sonrası 32 ameliyat geçirip pek çok doktora göründü. Arkadaşı aracılığı ile dönemin ünlü ressamı Diego Rivera ile tanıştı. Diego’dan resimlerine bakmasını istedi, bu aynı zamanda aşklarının başlangıcı olacaktı. Tanışmalarından kısa bir süre sonra evlendiler. Frida bu ilişki için Hayatımda iki büyük kaza geçirdim; biri Diego’ydu ve diğerinde ise bir tren az daha beni öldürüyordu. Diego kesinlikle çok daha yıkıcıydı” der. Ressam Diego’nun aldığı siparişlerüzerine Amerika’da yaşamaya başlayan çiftin ayrılmalarına da bu ülke sebep olacaktı. Diego’nun yaptığı sadakatsizlikler bu ilişkiyi sonlandırmaya götürüyordu. 

frida-kahlo-ve-diego.jpg

Frida’nın en çok istediği şeylerden biri  anne olmaktı, ancak sağlık problemleri sebebiyle bir kez çocuğunu aldırdı ve sonrasında iki kez de düşük yaptı. 

Sevdiği Diego ile yaşadığı ayrılık Frida’nın psikolojisini derinden etkiledi ve bu ayrılık, çektiği tüm acılar resimlerine de yansıdı. 1950’li yıllarda sağlık durumu kötüleşen Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te akciğer embolisi sebebiyle hayatını kaybetti ve sadece 47 yaşındaydı. Günümüz yaşam süresi düşünüldüğünde oldukça kısa bir süre olan 47 yıllık hayatına bu kadar çok acıyı sığdırmış olan güçlü bir kadındır Frida Kahlo. Şimdi ondan kalan 55’i otoportre olmak üzere 143 tablosu vardır. 

2018-14-06-18-02-37.jpeg

Frida Kahlo’nun hayatını anlatan film ve kitaplar: 
Frida (2002)  IMDb: 7.7
Frida Kahlo Aşk ve Acı – Rauda Jamis – Everest Yayınları
Frida – Barbara Mujica – Zeplin Kitap
Frida Kahlo – Nazan Arısoy – Gece Kitaplığı
Frida Kahlo Kendi Gerçeğimin Resmini Yapıyorum – Chiristina Burrus – Yapı Kredi Yayınları
Frida – Hayden Herrera- Bilgi Yayınevi 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşkın ve Acının Kadını : Frida Kahlo

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF