Basılı Kitap vs E-Kitap: Sizin Kitabınız Hangisi?


books-1176150_1280.jpg

Pek çok kaynağa teknolojik cihazlardan ulaşabilir olmayı yadırgamıyoruz. Ancak e-kitap söz konusu olduğunda, kitap okuma alışkanlığına sahip kitle ciddi anlamda direnç gösteriyor. En azından kendi içinde fikir ayrılıklarına düşüyor. Sahi kendimizle baş başa kalmak, biraz kafa dinlemek, zihnimizi hayatın dışında bir kurguyla meşgul etmek için sığındığımız kitap okuma seanslarımız, “kitap” elektronik ortamda olduğunda aynı şekilde keyif vermiyor mu?

 Bu sorunun cevabı oldukça kişisel. Basılı kitap ve e-kitap arasında tercih yapmadan önce, en az bir elektronik cihazda okuma denemesi yapmanızı öneriyoruz. Kitap okuma sıklığına ve kullandığınız cihazın, uygulamanın kalitesine göre e-kitap okuma deneyimini kişisel olarak değerlendirebilirsiniz.

 Edindiğimiz izlenimlere, çevremizdekilerin tercihlerine ve kitap forumlarında okuduklarımıza göre e-kitap veya basılı kitap tercihi yapanların gerekçeleri birbirinden oldukça farklı. Gerekçeler sebep olarak ele alınabilir. Diğer taraftan iki farklı türde kitap okuyucusu profili çizildiğini fark etmek lazım.

reading-1500656_640-2.jpg

Genel olarak değerlendirecek olursak, basılı kitaptan vazgeçmeyenlerin ortak özellikleri;

Basılı kitap tercih edenler kitaplarla duygusal bağlar kurmaya daha elverişli bir mizaca sahipler. Sayfaların arasında gezinmek, basılı bir kitabın ilk andaki kokusunu duymak, geçen yıllarla birlikte kitapla ilişkinin sürüyor olması gibi bir durum sıkça yaşanıyor.

Bu açıdan bakıldığında uzun yıllardır kitap okuyup, kendi arşivini oluşturmaya devam edenler basılı kitaplardan vazgeçecek gibi gözükmüyor.

Yazarlarla kurulan ilişki basılı kitap severler için daha değerli. Kitabın yazarının biyografisi, hayat görüşü, yaşam tarzıyla ilgilenen kitle, okuduğu esere dokunmak istiyor. Yazarların imza günlerini takip etmek, sadece yazın olarak değil, tarz olarak benimsemek basılı kitap severlerin ortak özellikleri arasında.

Basılı kitap severlerin düzen insanı olmaları gibi tipik bir özellikle de bu gözlem sırasında karşılaşıyoruz. Kitapların sayısı arttıkça arşivin değeri artıyor. Taşınma, şehir değiştirme gibi durumlarda onlarca kitabı taşımaktan kaçınmayan basılı kitap severler, nispeten düzenli hayata geçmiş insanlar. Şehir değişiklikleri yaşasalar da kitaplarını yanlarından ayırmıyorlar.

Arşiv listesi cihazlarda değil, zihinde! Onlarca, yüzlerce kitabı belirli bir düzende saklamak, hangi kitapların olduğunu, hangilerinin alınacaklar listesinde olduğunu bilmek, kişinin zihninde bir arşiv sistemi oluşturmasını gerektiriyor.

girl-1176094_1280-1.jpg

E-kitap kullanımının başlangıcı çok eski bir tarihe dayanmıyor. Yaygınlaşması ise son bir kaç yılın sonucu. Bu zaman zarfında basılı kitaplardan, e-kitap kullanımına geçebilenlerin oranı da azımsanmayacak düzeyde. E-kitap tercih edenlerin de kendilerine göre haklı gerekçeleri ve benzeşen özellikleri var;

Daha mobil bir hayatı olanlar e-kitap kullanımını pratik buluyor. Evde yer ayırmak, taşıma sırasında yer kaplaması ve kitapların zarar görerek okuyucu üzmesi gibi durumlar söz konusu olmuyor. Kitabınızı bir yerlerde unutmuyorsunuz mesela. Öğrencilerin ve genç neslin e-kitaba daha çabuk uyum sağlamasının başlıca nedeni bu.

Doğa sever olmak olmak e-kitabı desteklemeyi gerektiriyor. Ağaçların kesilmesine tepkili olan doğa dostu okuyucular tercihlerini özellikle e-kitap yönünde kullanıyor.

Farklı cihazlardan erişim seçeneğinin artması son yıllarda gözlemlediğimiz e-kitap okuma oranının asıl sebebi. E-kitaplar piyasaya ilk kez sürüldüğünde, yayıncı firmanın pazarladığı elektronik cihazla okunabilirken, bugün akıllı telefon uygulamalarıyla ve bilgisayara kurulabilen uygulamalarla okunabilir halde. Cihazlara kolay adapte olmak, teknoloji aşinalığı e-kitap tercih edenlerin başka bir ortak özelliği.

read-876536_640.jpg

 E-kitap formatları genellikle basılı kitaplardan daha uygun fiyata satışa sunuluyor. Her kitabın elektronik formatı henüz hazırlanmıyor olsa da, kullanılmayan malzemenin satış fiyatından düşülmesi, okuyucunun e-kitabı tercih nedeni olabiliyor.

 Her ne kadar ekran ışığının gözü yormasından şikayet ediliyorsa da, e-kitap okuyucusu olmak için yatırım yapmak, üst düzey bir cihaz almak gerekmeyebiliyor. İmkanınız varsa, e-kitap okuyucu cihazlar kalitelerine ve sürümlerine göre neredeyse sıkıntısız kitap okuma imkanı sunabiliyor.

Korsan kitap okumaktan farkı olmasa da, internette pek çok kitabın e-kitap formatlarının dolaşımda olduğu ağlara ulaşmanız mümkün. Yazara olan ahlaki yükümlülüğünüz konusu sizin tasarrufunuza kalmakla birlikte, bu durum sayesinde özellikle öğrenciler ve yüzlerce kitabı almak için bütçesi olmayanlar, daha fazla kitaba erişim imkanına sahip oluyor.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basılı Kitap vs E-Kitap: Sizin Kitabınız Hangisi?

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF