Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz 10 Klasik Kitap


Antoine de Saint-Exupery – Küçük Prens
kucuk-prens.jpg

Aslında çocuklar için yazılmış olan bu kitap, yetişkinler okuduğunda onlara çoktan unutmuş oldukları değerleri hatırlatır. Dünya çapında 140 milyondan fazla satılmış olan kitap hala milyonlarca insanın kalbini fethetmeye devam eder. 

‘İnsanların artık hiçbir şeyi anlamaya vakitleri yok. Onlar her şeyi tüccarlardan satın alıyor. Ama dost satan tüccar olmadığı için artık insanların dostları yok.’

Albert Camus – Yabancı

yabanci.jpg

Albert Camus’un en çok dile çevrilmiş ve tüm kitapçılarda en çok satanlar arasında yerini korumaya devam eden klasiklerden biridir. 

Değil mi ki yaşam bir yerde ölümle -yani yoklukla- sonuçlanıyor, öyleyse nedir bu didinip durma, bu yedim-içtim, aldım-verdim, benim-senin kavgasının anlamı?’

İlhami Algör – Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

muzeyyen.jpg

 “Her şeyin iyi gittiğini nerden çıkarıyorsun?” dedi. “Herif rüzgarı kendinden menkul uçurtmanın teki. Ara sıra telleri takılır gibi kadına geliyor gece yarısı.” 
“Fakat Müzeyyen bu derin bir tutku,” dedim. Tırsmaya başlamıştım. Haklı olabilirdi. ‘

 Gabriel Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi

kirmizi-pazartes-i.jpg

‘Bir insanın göğsünü dinleyince yüreğinin içinde fokurdayan gözyaşlarını duyabilmelisin …’

Franz Kafka – Dönüşüm

donusum.jpg

‘Düşünceleri yeniden ailesine yöneldiğinde duygulanıyor, içinde sevgi duyuyordu. Ortadan kaybolması gerektiğini belki kız kardeşinden bile daha ciddi düşünmekteydi. Saat kulesinde sabahın üçü vurulana değin bu bomboş ve huzur verici düşünceler içinde kaldı. Pencerelerin dışındaki dünyanın aydınlanmaya başladığını da görebildi. Sonra başı, elinde olmaksızın tamamen önüne düştü ve zayıf soluğu, burun deliklerinden son kez çıktı.’ 

Stefan Zweig – Satranç

satrnac.jpg

Suskunluğun siyah okyanusundaki cam fanuslu bir dalgıç gibi yaşıyordu insan, kendisini dış dünyaya bağlayan halatın kopmuş olduğunu ve o sessiz derinlikten hiçbir zaman yukarı çekilmeyeceğini ayrımsayan bir dalgıç gibi hatta.

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

kurk-mantolu-madonna.jpg

“Hayatta en güvendiğim insana karşı duyduğum bu kırgınlık, adeta bütün insanlara dağılmıştı. Çünkü o, benim için bütün insanlığın timsaliydi.”

Yusuf Atılgan – Aylak  Adam

aylak-adam.jpg

“Bunca lüzumsuz eşya vardı da, neden en gereken, bir sigara küllüğü yoktu. Kadınlar da böyleydi. Dünyada gereğinden çok kadın vardı ama, yalnız bir teki yoktu.”

İhsan Oktay Anar – Puslu Kıtalar Atlas

puslu-kitalar-atlasi.jpg

Yaşanılananlar, görülenler ve ögrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu Dünya’nın şahidi olmaktı.

Goethe – Genç Werther’in Acıları

genc-wertherin-acilari.jpg

Bazen aklım almıyor; onu yalnızca ben, hem de öylesine içten, öylesine dolu dolu severken, ondan başka hiçbir şey görmez, bilmezken, ondan başka hiçbir varlığım yokken, nasıl olur da onu bir başkası da sever, sevebilir?

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz 10 Klasik Kitap

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF