Endişe Kaynaklı Obsessif Bozukluk


bus-stop-391242_640-1.jpg

Her insanda endişe ve kaygı vardır ve bu çok doğaldır. Olumsuz durumlarda, yolunda gitmeyen işlerde ve ilişkilerde endişe ve kaygı insani bir duygudur. Ancak bazı kişilerde bu endişe öyle yoğundur ki kişinin günlük yaşantısını bile normal halde yaşamamaya başlar. Ortada endişe gerektirecek bir durum yokken bile ya olursa diye takıntılı bir durum ortaya çıkar. İşte bu tür rahatsızlıklara obsesif kompulsif bozukluğu denir. 

Bu rahatsızlık endişe ve kaygı kaynaklı olduğunda kişi her şeyden, her davranıştan endişe duymaya sürekli kötü bir şey olacak hissi ile yaşamaya başlar. Evden çıktıktan sonra ya yemeğin altı açık kaldıysa, kapıyı kilitledim mi, ütünün fişini çektim mi, anahtarı evde mi unuttum gibi düşünceler içinde huzursuz ve mutsuz bir halde dolaşır. 

Endişe kaynaklı obsesif bozukluk takıntılı olmaktan farklıdır. Tamamen hayata endişe ve korku ile bakmak vardır. Bu da kişinin iş hayatını, özel aile hayatını ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkilemektedir.

Endişe kaynaklı obsesif bozukluk stres, çocukluk hastalıkları, ailelerin davranışları ve aile içi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Küçük yaşlarda başlayabileceği gibi yetişkinlikte de nadir de olsa başlayabilir.

image001.jpg

BELİRTİLER

Endişe kaynaklı obsesif bozukluğu olan kişilerde en sık görülen endişe ve takıntılar kirlenme, cinsel ve dinsel dürtüler, mükemmeliyetçilik, bir şey veya birini kaybetme, kontrolünü kaybetme ve çevreden zarar görme gibi olayları kapsamaktadır.

Endişe kaynaklı obsesif bozukluğu olan kişilerde kirlenmeye, mikroplara, çevresel kirlere ve tozlara karşı normalin dışında savunma isteği vardır. Hastalanmaktan, mikrop kapmaktan korkarlar ve bu korkma duygusu paranoyaya dönüşebilir. Para ve eşyaları ellemekten çekinirler, sürekli ellerini yıkarlar, başkalarının eşyalarına dokunamazlar ve ilerlemiş vakalarda evlerine kapanacak duruma gelirler.

Endişe kaynaklı obsesif bozukluğu olan kişilerde her zaman kontrolün kendilerinde olmasını isterler. Böylelikle çevreden gelecek tehditlerden kendilerini koruyacaklardır. Sürekli uyanık ve ayık olmak isterler.

TAKINTILAR

Yasak ve alışılmışın dışındaki cinsel dürtüler geliştirirler. Yasaklara, harama, günaha karşı takıntılı olurlar. Doğru yaptıklarından emin olmadıkları için defalarca abdest alırlar, duaları yanlış okumuş olmaktan korkarak baştan başlarlar. 

Endişe kaynaklı obsesif bozukluğu olan kişilerde sürekli felaket olacak kaygısı vardır. Yangın çıkması, eve hırsız girmesi gibi durumlardan ve bunlara neden olmaktan korkarlar. Bu yüzden ocağın ve fırının söndüğünü ya da kapının kilitlendiğini defalarca kontrol etmek gibi davranışlar sergilerler. 

Endişe kaynaklı obsesif bozukluğu olan kişilerde her şeyi düzgün, doğru ve kusursuz yapma eğilimi vardır. Onların yaptığı her şey mükemmel olmalıdır. Hayatlarında mükemmel olmayı ve mükemmel yaşamayı takıntı haline getirirler.

Tüm bu takıntılı ve kaygılı durumlardan da anlaşılacağı gibi Endişe kaynaklı obsesif bozukluğu olan kişilerin hayatları çok zordur. Huzursuzluk ve endişe içinde çabalar dururlar. Bu durumları kendileri için zor olduğu kadar yakınları ve aileleri içinde çok zordur. Bu yüzden vakit kaybetmeden tedavi olmaları gerekir. Endişe kaynaklı obsesif bozukluk bilişsel davranışsal terapi ile tedavi edilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir uzman psikolog desteği gerekmektedir. Terapilerine düzenli gitmeleri ve psikologun önerilerine uymaları tedaviden sonuç almaları için yeterli olmaktadır.

Obsesif kompulsif bozukluklarda bu düşünsel olumsuzluklar yanı sıra takıntılarda bulunmaktadır. Sürekli sayı sayma, bir yere arka arkaya dokunma isteği, simetri ve düzen takıntısı, uğurlu ve uğursuz sayılara inanma ve takıntı haline getirme durumları da vardır. Endişe kaynaklı obsesif bozuklukların bundan farkı takıntı olmadan sürekli kaygı ve endişe durumu olmasıdır. Bazı hastalarda her ikisine birden rastlanmaktadır.

 

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Endişe Kaynaklı Obsessif Bozukluk

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF