Erkeklerde Andropoz Dönemi


 

image001.png

Andropoz, 45 – 55 yaş arasındaki erkeklerde testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak gelişen bir dönemdir. Erkek üreme hormonu olan testosteron yumurtalıklarda ve böbrek üstü bezlerinde üretilmektedir. Yaş ilerledikçe bu hormonun salgılandığı hücrelerde azalma olur ve yumurtalıkta normalde olan kanlanmada bozukluk meydana gelir. Kadınların menopoz döneminden farkı ise üremenin devam etmesidir. Kadınlar menopoz döneminde üreme özelliklerini kaybederken erkeklerin andropoz döneminde hormonlarında azalma olmakta ama üreme devam etmektedir.

Andropoz her erkekte aynı olmayacağı gibi farklı yaşlarda görülmesi de mümkündür. Genel olarak 40 lı yaşlarda düşmeye başlayan testosteron hormonu 55 yaşlarına yaklaştıkça daha da belirgin bir azalma gözlenmektedir.

image002.jpg

Andropozun en sık rastlanan belirtileri 

Kendini kas ve eklem ağrıları, gece terlemeleri, uyku bozuklukları, sinirlilik hali, kaygılı olma durumu, sürekli yorgunluk hissi, depresif ruh hali, motivasyon güçlüğü,  sakal ve saçlarda azalma, ereksiyon azalması, sabah ereksiyonlarının sıklığının azalması, libido veya cinsel aktivite azalmasıdır. Andropozda ki kişi kendini sürekli yorgun ve hasta hisseder. Kendinde ki değişimlerin farkındadır ve bunları yaşlılık belirtisi olarak gördüğü içinde ruhsal bunalıma girebilir. Evet kabul etmek gerekir ki bu dönem gençliğin aktifliği ve enerjisi azalacaktır ama bu her şeyin bittiği anlamına gelmemektedir. Bu dönemde bir uzman ürologa gitmek çok faydalı olacaktır.

Andropoz döneminde yaşanan sinirlilik, gerginlik, kaygı, endişe ve depresif ruh hali ile unutkanlık baş gösterebilir. Bu tamamen ruh halinin zihin üzerine olumsuz etkisidir. Kesinlikle bunama olarak düşünülmemelidir. Genelde erkekler andropoz döneminde paniğe kapılırlar ve bu da gergin ruh hallerini tetikleyerek depresyona girmelerine bile neden olmaktadır. Bu duruma gelmeden psikolojik yardım almak hem andropoz dönemini rahat geçirmek hem de gereksiz korkularla endişe kapılmaktan kurtulmak için olumlu olacaktır.

Andropoz döneminin fiziksel rahatsızlıkları

Halsizlik, kas ve eklem ağrıları, uyku problemleri, ateş basmaları ve konsantrasyonda azalma durumlarıdır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda kemik erimesi sorunları da ortaya çıkmaktadır. Bunlar tamamen hormonal değişimin etkileridir.

Cinsel yönden ise erkeklik hormonundaki düşüş ile cinsel isteksizlik ve beraberinde ereksiyon sorunlarında da artış olmaktadır ancak cinselliğin tamamen bitmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Andropoz belirtilerini hisseden kişilere ürolog muayenesi ve kan tahlilleri ile andropoz teşhisi konur. Tanı koymak için bu döneme ait değerler vardır. Testislerde küçülme olup olmadığına, peniste değişiklik olup olmadığına, kas kitlesinde azalma durumlarına bakacak, kanda ki testosteron miktarını da hesaba katarak andropoz durumu ile ilgili teşhisini bildirecektir.

Uzman ürolog hastanın yaşına göre örneğin erken andropoz durumu varsa ya da belirleyeceği başka kriterler doğrultusunda tedavi uygulayabilir. Eğer şikayetler çok baskın değil ise bu dönemi doğal halinde seyretmeyi önerecektir.

Andropoz erkeklerin düşündüğü gibi erkekliğin, cinselliğin ve hayatın sonu değildir. Bu dönemde farklı aktivitelere katılabilir, doğa ile ilgilenebilir, yürüyüş, yüzme gibi sporlar yapabilir ve bu dönemi daha rahat geçirebilirsiniz.

Andropoz tedavisi için 3 yöntem kullanılmaktadır. İlaç, testosteron jelleri ve iğne tedavisi…

Testosteron hapları ilk aşamada hafif dozla başlanır ve gelişim izlenir. Uzun dönemli testosteron hapı kullanmak sakıncalıdır.

Testosteron Jelleri ise günde bir defa olmak üzere sabahları karnın alt kısmına, üst kollara ve omuz bölgesinde ki kılsız bölümlere sürülerek uygulanır. 24 saat etkilidir.

İğne ile Tedavi, 12 haftada bir kas bölgesine uygulanır. İlk iğne tedavisi kısa aralıkla yapılır. Daha sonrakiler 12 haftalık aralıklarla devam ettirilir.

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Erkeklerde Andropoz Dönemi

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF