Evde Peynir Yapımı


cheese-19094_1280-1.jpg

Peynir, Türk mutfağının kültürünün yapı taşlarındandır.  Her öğünde tüketildiği gibi birçok yemekte de peynir kullanılmaktadır. Pastalarda, poğaçalarda, böreklerde, makarnalarda, salatalarda ve kahvaltı sofralarında peynirin birçok çeşidini kullanmaktayız.  Türkiye’ nin hemen her bölgesinde farklı peynir çeşitleri üretilmekte ve bolca tüketilmektedir. 

Böylesine mutfağımızda ve sofralarımızda geniş yer tutan peyniri evde yapmayı denediniz mi? Tamam marketlerde, pazarlarda her çeşit peynir var ama ev de yapılacak peynir çeşitleri de hem besin değeri hem de hijyen açısından güvenilir olması tercih edilme sebeplerindendir. Üstelik lezzeti de en az dışarıdan alınanlar kadar güzel olmaktadır.

Belki biraz uğraştırıcı olabilir ama evde kaşar peyniri ve beyaz peynir yapımını denemenizi öneriyoruz. Beğeneceğinizi düşündüğümüz evde peynir tariflerimizi sizin için paylaşıyoruz.

image002.jpg

Evde kaşar peyniri yapımı: 

Malzemeler: 10 kilo süt ve 1 tatlı kaşığı peynir mayası 

Yapılışı: Öncelikle sütü pişiriyoruz ve ılınmak üzere bir kenara alıyoruz. Sütün ılındığını parmağınızla kontrol edebilirsiniz. Parmak dayanacak kadar ılınınca peynir mayasını süte karıştırarak ekliyoruz. Sonra tencerenin kapağını kapatıp sofra bezi ile sarıyoruz. Yarım saat kadar demlenmesi için bekliyoruz. Bu süre içinde peynirin mayalanması sağlanıyor. Yarım saat sonra kapağını açıp baktığınızda üzerinde yeşil su birikmişse peynir mayalanmış demektir. Tahta kaşık kullanarak mayalanan peyniri güzelce karıştırıyoruz ve ocağın altını yakarak kaynatmaya başlıyoruz. Kaynadıkça sünmeye başlayan peyniri temiz bir tülbent yayılmış süzgece alıyoruz. Suyun tamamen süzülmesini bekliyoruz.  Bu şekilde bir gün boyunca bekletiyoruz. Süzülme işlemi tamamlandıktan kaşar peynirinizi hemen afiyetle yiyebilirsiniz. Ancak hemen yemek istemiyor ve uzun süre bozulmadan durmasını istiyorsanız peyniri bir kaba alın ve üzerine kaya tuzu serpin. Kapağını kapatarak bir hafta bu şekilde bekletin. 

greek-feta-cheese-3548_640.jpg

Evde beyaz peynir yapımına geçelim.

Malzemeler: 2 kg süt, 

1 tane limon, 

2 çay kaşığı tuz.

Sütümüzü kaynatarak 5 dakika pişiriyoruz. Kaynayan süte tuzu ilave ediyoruz. Hala kaynamaya devam eden süte bir limonun suyunu sıkarak ekliyoruz ve 5 dakika daha kaynatıyoruz. Arada karıştıralım. Bu kaynama süresinde süt kesilecek. Ocağın altını kapatarak daha önceden hazırladığımız temiz bir bez torbayı tel süzgecin içine oturtuyoruz ve kesilen sütümüzü torbanın içine dolduruyoruz. Torbayı yukarı kaldırarak peynirin suyunun süzülmesini sağlıyoruz. 3-4 saat süzgeçte tamamen suyunu salana kadar bekletiyoruz. Daha sonra peynir kabımıza peynirimizi koyarak buzdolabında 1 gece bekletiyoruz. Ertesi gün kahvaltıda afiyetle yiyebilirsiniz.

Mayasız peynir yapımı 

Gerekli malzemeler:  

5 litre tam yağlı inek sütü, 

1,5 su bardağı yoğurt  

1 yemek kaşığı tuz.

Önceden pişirdiğimiz sütü kaynamaya yakın olana dek ısıtıyoruz. Sütün içine yoğurt mayalar gibi yavaş yavaş yoğurdu ekliyor ve karıştırıyoruz. Sütü kaynatmaya devam ediyoruz. Bu arada üzerinde çökelekler oluşmaya başlayacak. Bu şekilde 5 dakika kaynatıp altını kapatabilirsiniz. 20 dakika bu şekilde bekletin. Sütün üzerinde yeşilimsi bir su birikir ve peynirler top top olmaya başlar. Yine temiz bir bezi tel süzgecin içine oturtuyoruz ve sütü torbanın içine döküyoruz.  İyice suyunu süzdürerek torbanın ağzını bağlıyoruz. Ve süzgecin içinde 1 gün bekletiyoruz. 

Gördüğünüz gibi evde peynir yapımı zor değil. Üstelik deneyince lezzetlerinin de çok güzel olduğunu göreceksiniz. Size tavsiyemiz günlük süt kullanmanız ve sütün yağlı ve taze olmasıdır. Her ne kadar pastörize sütler mikroplarından arındırılmış olsa da pastörizasyon sırasında yapısal değişimlere uğruyorlar. Bu da mayanın tutması ya da mayasız peynir yapılması açısından olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Bu yüzden çiğ süt alıp evde kaynatarak peynir yapımında kullanmak daha iyi olmaktadır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evde Peynir Yapımı

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF