Güneş Gözlüğü Alırken Bu Liste Yanınızda Olsun


sunglasses-2335632_640.jpg

Sıcak yaz aylarında her fırsatta kendimizi dışarı atarken, olmazsa olmaz aksesuarımız kuşkusuz güneş gözlükleri.

Güneş gözlüğü seçerken aklınızdan çıkarmamanız gereken ilk detay, gözlüğün işlevi.

Bir aksesuar olarak kullanmaya alışık olduğumuz güneş gözlüklerini aslında güneş ışınlarından korunmak için kullanıyoruz. Gözlüğün ilk işlevi sağlığı korumak olarak öne çıkıyor. Bu noktada gözlük seçimine geçmeden önce, gözlük camının güneş ışınlarından korumak üzere gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

UV ışınlarından korunmak üzere üretilen belgeli ve sertifikalı gözlükler arasından, yüz şeklinize ve kullanım biçiminize en uygun olanı seçebilirsiniz.

 Sadece görüş alanı değil, yanlardan gelen ışınlar da engellenmeli:

Baktığımız yere odaklanıyor olmamız, ileriyi görme üzerine refleks geliştirmemiz, görüş alanımızı göz ardı etmemize neden olabilir. İnsan gözünün görüş alanı minimum 180 derece kabul edilse de, güneş ışınlarının gözü yorabildiği açı bunun üstüne çıkabilir. Yansıma olarak gözle buluşan aşırı parlak güneş ışınları(ve beyaz renk) sürekli maruz kalındığında gözü ve beyni yorucu etki yaratabilir.

Güneş gözlüğü seçerken camların rengi, genişliği kadar, çevresindeki boşluklara ve yüze oturma özelliğine dikkat etmeniz gerekir.

 Daha koyu renk daha çok korumaz:

Bilinçsizce oluşmuş bu algı yüzünden çok koyu camları olan gözlükler tercih etmek gözü daha çok yorabilir. Aksine karanlıkta kalan göz görme eylemi için daha çok yorulur ve daha fazla açılan göz bebeği, önlenemeyen ışınlara maruz kalabilir. Güneş gözlüklerinde yeşil ve kahverengi tonlarında camların daha dinlendirici olduğu, aynalı camların ışığı yansıtarak göze teması azalttığı son yıllarda yapılan tespitler arasındadır.

Zaten numaralı bir gözlük kullanıyorsanız:

Gözlük kullanıyorsanız yapacağınız güneş gözlüğü seçiminde doktorunuzdan fikir almanızda fayda var. Günün önemli bir bölümünde güneş gözlüğü kullanmanız gerekiyorsa, size uygun cam ve rengi konusunda daha hassas olmanız gerekiyor.

sunglasses-760545_640-1.jpg

Güneşe bakmayın

Güneş gözlükleri zararlı güneş ışınlarını bloke etmeyi amaçlar. Bununla birlikte güneşi gözlemlemek için yeterli koşulları sağlamaz. Direkt olarak güneşe bakmak göz yüzeyinde bölgesel yanmalara sebep olabilir. Görme kaybına dahi sebep olacak bu davranışla göz sağlığınızı riske atmış olursunuz.

glasses-1549954_640.jpg

Açık renkli gözler daha hassas

Gerek gündelik hayatta gerekse güneşe maruz kalındığında açık renkli gözlere sahip olanların maruz kaldığı risk daha fazla. Bu durum takip edemeseniz de göz rahatsızlıkların belirmesine ve hızlı ilerlemesine yol açıyor. Fark edilir derecede olmasa da belirli aralıklarla göz muayenesi olmayı ihmal etmeyin.

Güneş Gözlüğü Alırken Bu Liste Yanınızda Olsun

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF