Nasıl Minimalist Yaşam Tarzına Sahip Olunur?


architecture-1477041_640-1.jpg

Abartıdan uzak, sadelikten yana bir hayat mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazı tam size göre. Minimalizm  Türkçede bir nevi sadecilik anlamına gelir. Her şeyin sade olduğu bu hayata nasıl sahip olabiliriz peki?

Bu yaşam tarzına göre az eşyanız olması lazım. Çok eşya, çok bakım ve çok temizlik demek. Para biriktirip görmek istediğiniz bir şehre gitmeyi mi tercih edersiniz yoksa bir süre sonra atacağınız bir eşyayı almayı mı? Bir yer gidip görmek daha çok anı biriktirmek demek.  

architecture-1087819_640.jpg

Kıyafetlerinizde gri, siyah, beyaz, bej gibi renkler hayat kurtarır. Alışveriş yaparken bir kıyafeti moda diye almayın. Gerçekten giyeceğiniz ve ihtiyacınız olan bir şeyi almanız sizi minimalistliğe götürür. Az ama iyi şeyler satın alırsanız hem uzun süre giyersiniz hem de daha az borca girip daha çok para biriktirirsiniz. Hatta bununla kalmayıp tüm dolabınızı boşaltın ve kıyafetlerinizi eleyin. İyi durumda olanları temizleyip ihtiyacı olan birilerine verebilir ya da çeşitli uygulamalar yoluyla satışa çıkarabilirsiniz.  

blouse-2597205_640.jpg

Kıyafetleriniz için yapacağınız bu uygulamayı evinizde de uygulayın. Kullanmadığınız bardaklar, okumadığınız kitaplar, hediye gelen biblolar… Bunları internetten satışa sunabilir, takas edebilir ya da ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz.  

Aynı taktiği özel yaşantınıza da yansıttığınız sürece  gerçek bir minimalist olabilirsiniz. Hobileriniz neler, telefon rehberinizdeki kaç kişi ile gerçekten görüşmekten zevk alıyorsunuz? Oturup düşünün. Sık kullanmadığınız sosyal medya hesaplarını kapatın. Kalanlardan da arkadaş elemesi yapın. Gerçekten görüşmekten zevk aldığınız, hayatını merak ettiğiniz, sık sık görüştüğünüz arkadaşlarınız kalsın.  

woman-506120_640.jpg

Birden çok şeyle uğraşmak zorunda değilsiniz. Tek iş yapın, tek hobiniz olsun ama en iyisini yapın. Aynı anda pek çok parçaya bölünmeyin.  Aynı minimalistik düşünceyi yediklerinizde de uygulayın. Her gün en az yarım saat kendinize ayırın ve hiçbir şey yapmayın. Sahip olduğunuz her şey için minnettar olun.  

woman-570883_640-1.jpg

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nasıl Minimalist Yaşam Tarzına Sahip Olunur?

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF