Renklerin Anlamları


girl-2696947_640-1.jpg

Renkler hayatımızın her yerinde. Son dönem araştırmaları renklerin psikolojimizi etkilediğini doğrulamıştır. Renkler genel olarak her kültürde aynı anlamda olsa da bazı kültürlerde farklılıklar da söz konusudur. Örneğin ülkemizde siyah matem rengi iken, Japon kültüründe cenazelerde beyaz renk giyilmektedir. Bu farklılıkları bir kenara bırakırsak hayatımızın renklerinin anlamları şu şekildedir :  

marguerite-729510_640.jpg

1. Beyaz 

Masumiyetin rengidir beyaz. Saflık ve temizliği ifade eder. Bazı kültürlerde dul kalmış ve kötü kadınlar ile özdeşleştirilir. Beyaz aynı zamanda istikrar ve devamlılığı simgeler. Bu sebeple iş görüşmelerine giderken beyaz giymek sizin kararlılığınızı gösterecektir.  

woman-2542253_640.jpg

2. Siyah 

Yukarıda da vermiş olduğumuz örnekte görüldüğü gibi bizim kültürümüzde ve batı kültüründe siyah matem rengidir. Japonya’da bu renk mutluluğun simgesidir. Aynı zamanda hırs, güç ve tutkunun simgesi olan siyah, konsantrasyonu sağlayan da bir renktir.  

flower-2197679_640.jpg

3. Mavi

Yalnızlık, üzüntü, depresyon, bilgelik, güven ve sadakatin rengidir mavi. Freud mavi rengi okyanusa benzetir ve sakin diye betimler. Amerika’da bir ilkokulda duvarların rengini turuncudan maviye çevirmişler. Çocukların başarısında artış görüldüğü gibi, yaramazlıkları da azalmış. Çalışırken aklınızda kalmasını istediğiniz konuları mavi kalem kullanarak yazdığınız ya da çizdiğiniz takdirde akılınızda daha iyi kaldığını göreceksiniz. Mavi yemek yeme isteğini azaltan bir renktir. Bu sebeple diyet ürünlerinde mavi kullanılır. Süt ve süt ürünlerinde kullanılan mavi ise sağlıklı olduğunu ifade eder.  

fern-821293_640.jpg

4. Yeşil 

Doğanın rengi. Buna bağlı olarak gençlik, yaşam, yenilik ve ümit dolu bir renktir. Sakinleştirici etkisi olduğu için hastanelerde tercih edilebilir. Güven veren bir renk olduğu için banka logolarında yer alan bir renktir.

red-roses-4232_640-1.jpg

5. Kırmızı 

Aşk, tutku, samimiyet, heyecan, sinir, sıcak, kan… Kırmızı renk  için pek çok terim kullanılabilir. Kan basıncını ve solunumu hızlandıran bir renktir. İştah açıcı özelliği sebebiyle yemek markalarının logoları, hızlı ve heyecanlı gençleri temsil etmesi ile gençlik ve spor ürünleri satan markalar kırmızıyı sık sık kullanır.  

lily-1512813_640.jpg

6. Sarı  

Geçiciliğin ve çekiciliğin simgesidir. Tüm dünyada taksilerin sarı olmasının sebebi budur. Dikkat çeker ama geçicidir.  

lavender-1507499_640.jpg

7. Mor  

Lüks hayat ve zenginliğin rengidir. İlham verici özelliği sebebiyle çalışma odalarında tercih edilebilir.  

cherry-tree-1225186_640.jpg

8. Pembe 

Sakinleştirici etkili, romantik ve narin bir renktir. Bu rengi sevenler genelde duygusal, neşeli ve sorumluluk sahibi insanlardır. 

flowers-19830_640-1.jpg

 9. Turuncu 

Heyecan, mutluluk verici ve dinamik bir renktir. Metabolizmayı hızlandırırken, zihni de harekete geçirir.   

fall-foliage-111315_640.jpg

10. Kahverengi  

Hızın rengidir. Bu sebeple çoğu fast food restoranlarının masa ve sandalyeleri kahverengidir. Anlamı çabuk yiyin ve gidindir. Rahat bir renktir. 

rocks-1869970_640.jpg

11. Gri 

 Gözün en rahat gördüğü renklerden biridir. Alçak gönüllülüğü temsil eder. Karamsarlık ve içe kapanıklığa da neden olabilir. Ciddi ortamlarda denge unsuru ve uzlaştırıcı olarak kullanılır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Renklerin Anlamları

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF