Şiddetsiz İletişim


image001-1.jpg

İlişkilerimizde kendimizi yeterince ifade edebiliyor muyuz? 

‘Bir türlü beni anlamıyor. Aslında ben ona gitme demiştim ama bu kadar açık ifade edememiştim. O beni anlamadı ve gitti.  Beni çok üzdü’ buna benzer birçok örneklerle iletişim sorunu yaşayan, genel olarak ben söyledim fakat o beni anlamadı, insanlar beni hiç anlamıyor, Neden beni anlamak bu kadar zor? gibi söylemlerle hemen suçu karşı tarafa atıp suçlamalarımız iletişimde tamir edilemeyecek hasarlara neden olmaktadır. Peki gerçekte böyle midir? Yani tüm o beni anlamıyor dediklerimiz gerçekten bizi anlamamakta mıdır?  Bu konu oldukça hassas bir konudur. Doğru iletişim kuramamak hayatımızın tüm alanına yayılan bir virüstür adeta.  Fakat iletişim kurulamadığı takdirde bir tarafın enerjisi dibe çökmektedir. Seviyorsa katlanacak sözü burada geçersizdir.

Doğru İletişim Kurmak 

Şimdi gelin bu konuyu açalım. Gerçekten söylemek istediğimizi karşı tarafa doğru bir biçimde aktarabiliyor muyuz?Sevgilimizle eşimizle çocuğumuzla iş arkadaşımızla ailemizle paylaştığımız üzüntümüzü, rahatsız olduğumuz bir davranışı, kırıldığımız bir konuyu gerçekten karşı tarafı yargılamadan suçlamadan kötülemeden açıkça bize ne hissettiğini en içten bir şekilde paylaşarak anlatabiliyor muyuz?  

Yoksa amacımız karşı tarafı dibe çekip suçlu ya da kötü hissettirip kendimize bağımlı kılmaya mı çalışıyoruz?

Yani böyle bir davranış aslında aynı zamanda insanın kendine yaptığı bir kötülüktür. Karşı tarafı kötülerken suçlarken kırarken aslında bizler kendimizi yormuyor muyuz? Bizler böyle bir sevgili eş ya da arkadaş istiyor muyuz? Bize yapıldığında kendimizi mutlu hisseder miyiz? 

Bizler bu suçlamalar içerisinde boğulduğumuzda karşımızdaki kişi daha çok kalkan oluşturup kendini savunmaya geçecektir. Bundan sonra ilişki adeta bir savaş meydanında savaşan iki savaşçı gibi devam eder. Ya da bir müddet içeriye itilen duygular daha sonra bir volkan olarak patlamaktadır.

İlişkide olmak savaşmak demek değildir. Empatiyle kurulan her cümle karşı tarafı anlayıp kendimize yatırım yapmaktır aslında. Hayatımızda yaşadığımız bunca mücadele ve zorluk varken birde yakın  ilişkilerimiz de kutuplaşmaya gitmek hayatımızı güzelleştirmek yerine fazlasıyla zorlaştıracaktır. Zorlaşan hayatımız mutsuzluğa ve başarısızlığa sürüklenecektir.

image003.jpg

İletişim için gerekli Şartlar 

Şiddetsiz iletişimin birincil şartı gözlem ile değerlendirmeyi birbirinden ayırmaktır. Gözlem ve değerlendirmeyi birleştirdiğimiz takdirde karşı taraf eleştiri olarak algılan ve kalkan oluşturmaya başlar. Örneğin ‘nadiren benim isteğimi yapıyorsun’ suçlaması yerine ‘son üç seferdir bir etkinlik yapmaya ve ön ayak olmaya çalışıyorum fakat sen katılmak istemediğini söylüyorsun’ bu bir gözlem cümlesidir. 

Şiddetsiz iletişimin ikincil şartı duygulardır. Kaliteli bir iletişim için duygular önemlidir. Duygularımızı en net şekilde dile getirmeyi oluşturacak kelime dağarcığı edinerek kaliteli bir iletişim kurabiliriz.

Örneğin senin beni sevmediğini düşünüyorum cümlesi yerine gidiyor olmana üzülüyorum cümlesi. İlk cümlede karşı tarafı suçluyoruz onun adına yorum yapıyoruz fakat ikinci cümlede kendi duygularımızı ifade ediyoruz.

Bu gün iletişimimizde hangi alanda zorlanmaktayız kendimizi yeterince sakin ve tarafsız bir şekilde karşı tarafa ifade edebiliyor muyuz? İletişim gerçekten bir sihirdir. Bu sihri ne kadar görmek ve hayatımıza geçirmek istiyoruz?  Bu sihri görmek tamamen size kalmıştır.

Bu gün hayatımızda var olan iletişimsel hatalarız düzeltmeye ve olumluya çevirmeye hazır mısınız? Yolu sevgiden geçen ve sevgiyle biten bütün sihirli cümleler ilişkilerimizi çok iyi boyutlara taşır. 

Ve siz bu sihri hayatınıza ne kadar yaymak istiyorsunuz? Doğru iletişim kaliteli yaşamın temelini oluşturmaktadır. Doğru iletişimle hayatınız değişebilmektedir. Doğru kurulamayan iletişimlerde hayatınız zindana dönmektedir. Bu hayatı yaşamak tamamen sizin elinizdedir. Empati kuralım nasıl duymak istiyorsak öyle seçelim cümlelerimizi. O zaman göreceğiz nasıl güzelleştiğini etrafımızın. 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şiddetsiz İletişim

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF