Yaşamdan Daha Çok Zevk Almak


sea-2565573_640.jpg

İnsan her zaman hayatını daha iyiye götürmek ister ve bir ömür bunun bitmek bilmez mücadelesi içindedir. Her bir tamamlanan hedef bir sonraki daha zor hedefi doğurur.

İnsanlar kültür sanattan, doğadan ayrı yaşadıkları şehir yaşantılarında tüketmeyi bir zenginlik olarak algılamakta ne ve ne kadar çok mala sahip olurlarsa o kadar çok doyuma, konfora ve huzura sahip olacaklarını düşünmektedirler. Bu öğretiyle yıllarca durmaksızın çalışan insanlar bir de bakarlar ki ellerinde hiçbir şey veyahut elde etikleri şeyler doyuma ulaşmalarına hiç de yardımcı olmamış.

İnsanı geliştirme, doyumlu kılma, zenginleştirme çabası, tarih boyunca öncelikli olarak dikkate alınan bir etkinliktir. İnsanlığın farkındalığı bir üst bilince geçemediği sürece, bu durum gelecekte de bu şekilde olmaya devam edecektir. Kent hayatının bu hızlı tüketimi ve bizlere sunduğu motivasyon kaynakları hayattan zevk almamız gereken şeyleri de dayatmaktadır.

exercise-86200_640.jpg

Zevk alacağımız şeyleri belirlerken ise içinde insanı ve doğayı barındıran faaliyetler olmasına dikkat etmeliyiz. Kent yaşamının bizleri doğadan kopardığı bir donemde bizi en çok doğaya yaklaştıran sanat, bilim ve türevleri olacaktır. Bu da insanın kendini tanımasına, nelerden mutlu olduğunu ortaya çıkartmasına yardımcı olacaktır.

painter-4165_640.jpg

Kent hayatının bu karmaşasından kendini koruyup boş zamanlarında neler yapmaktan hoşlandığını bulan ve bu değerli dar vakitleri buna ayıran insanlar ancak doyuma ulaşacaktır. Boş zamanlarımız işten ve uyumaktan bize kalan zamanlarımız olarak da adlandırılabilir. İş hayatında sürekli bilgisayar başında oturan birey, kalan zamanında chat yaparak, internette alışveriş yaparak, akıllı telefonuyla dijital kimlikleri üzerinden oyun oynayıp, mesajlaşarak geçirmekte. Bu durum önceleri interneti boş zamanı değerlendirme aracı olarak algılamamızı, zevk almamızı sağlarken şimdilerde interneti hayatın kendisi gibi görmemize sebep olmuştur. Bununla beraber bilgisayar başında geçirilen zaman arttıkça yaşam doyumunun azaldığı gözlenmiştir. Bu durum internet kullanımının ve kent hayatının ilişkisini ve insana negatif etkisinin günden güne artarak göstermektedir.

water-3266211_640.jpg

 

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşamdan Daha Çok Zevk Almak

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF