Youtube’un Yeni Video Formatı : VR180


Youtube geçtiğimiz günlerde, piyasaya yepyeni bir Video formatı sunduğunu açıkladı. Teknolojinin imkanlarından faydalanarak, sanal gerçeklik deneyiminde öncülük etmeyi istediğini düşündüren Youtube, bu hamleyi bir ara adım olarak tanımlıyor. Zira 360 derece videolarının henüz yeterince anlaşılmadığını ve kullanılmadığını yakın geçmişteki bir yazısında bildiren teknoloji öncesi firma, kullanıcıları sanal gerçekliğe alıştırmak için tamamen yeni bir format geliştirme zahmetine katlanmış.

Bu zahmetin sonucunda elektronik cihaz üreticilerine rekabet edebilecekleri yeni bir pazar yaratan Youtube, tamamen kullanıcı alışkanlıklarına yönelmiş. İçerik üreticilerine alternatifler sunarken, kaliteli içerikler üretilmesi için teknik ihtiyaçları karşılayan VR180 şimdiye kadar kullanılan formatların tamamına fark atan özelliklere sahip.

youtube-vr180-video-format-2-1.jpg

Bakalım Youtube VR180 Formatında Neler Var?

●VR180 formatının şimdiye kadar oluşturulmuş tüm videolarda varolan 2B ve sanal gerçeklik yaratmada kullanılan 3B formatları arasında bir köprü görevi sağlaması amaçlanıyor.

●Bu yılın sonunda üretilmesi beklenen Lenovo, Yi ve LG kameralarla çekilen 180 derecelik videoları izlemek için başka bir araca gerek kalmayacak. Youtube tarayıcısı ve akıllı telefonlarda 180 derece videolar izlenebilecek.

●VR180 adı üstünde 180 derecelik bir açıyı çekmek için tasarlanmış. Bu karar bilinçli olarak verilmiş. 360 derecede çekilen videoların henüz izleyici tarafında doğru biçimde izlenmiyor oluşu, Youtube’un bu kararı vermesindeki en önemli etken.

●Resmi sitesindeki açıklamaya göre VR180’in çıkış nedeni sanal gerçekliğe ilgi duyan izleyiciler için daha zengin içerik ve içerik sağlayıcılar için daha kolay içerik oluşturma yöntemi üretmek.

●VR180 ile çekilen yüksek çözünürlüklü videolarda, içerik oluşturan kişi sadece önünde olan bitene odaklanıyor ve tüm açıyı(180 derece) izleyiciye aktarabiliyor.

●3 boyutlu görüntüleme imkanı sunana Cardboard, Daydream ve PSVR’de görüntülenen içerikler, izleyiciye kaliteli bir sanal gerçeklik deneyimi yaratıyor.

●İçerik sağlayıcıların normal kameralarla ürettikleri içerikleri daha sonra Adobe Premier Pro gibi programlarla 3 boyutlu hale getirebiliyor olmaları da ilave bir imkan.

●Ayrıca VR180’de var olacak canlı yayın özelliği diğer sosyal medya kanallarıyla da rekabetin kızışacağı konusunda fikir veriyor.

●Gelişmeleri ve güncellemeleri  https://vr.google.com/vr180/ adresinden duyuracağını bildiren Youtube, VR180 formatı için üretilecek cihazlarla ilgili görüşmelerin devam ettiğini, meraklıların prototip olarak kullanılan kameralardan edinebileceğini de bildiriyor.

Youtube’un Yeni Video Formatı : VR180

Giriş Yap

Bize katılın!

Hesabınız yok mu?
Kayıt Ol

Şifre Sıfırlama

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Bize katılın!

Geri dön >>
Giriş Yap
Bir format seç
Hikaye/Olay
Gömülü ve Görsellerle Biçimlendirilmiş Metin
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Görsel
Fotoğraf veya GIF